Frugality this week

Chicken

Whenever I read a frugality post from The Prudent Homemaker, it always gets me thinking about what I’ve done lately. I enjoy surrounding myself (virtually or IRL) with folks who encourage me toward wise stewardship. Here’s my list for last week. I’d love to hear yours in comments below.

  • I bought 20 pounds of chicken legs and thighs in 10-lb bags that had been reduced from 79 cents/lb to 53 cents/lb. I brought them home, cooked and deboned the meat, then froze it in meal size portions.  I should be able to get 4 generous meals from about $11 of chicken.
  • I happily accepted two kitchen garbage bags of fresh broccoli from my sister and brother in law who were up from California for a visit and brought us some of their excess.  I used some immediately, and blanched and froze the rest for later.  And the garbage bags that the broccoli arrived in?  I used them again.
  • I accompanied my daughter to a large baby consignment sale in our area — it was half price day– and found a dozen or so items of clothing and three pairs of shoes (mostly for our youngest daughter) for a grand total of $37.  One really nice air of khaki pants fit (and pleased) my 18yo daughter and only cost $1.25.  Big win.
  • I served 20+ people a Sunday dinner of broccoli-chicken enchiladas using the above-mentioned very affordable ingredients.
  • My daughters went to a birthday party and gave their friend several rainbow loom bracelets along with another item from my gift stash.
  • I bought my son an xbox game for his birthday from the local video-game store, used, with a one-year guarantee for half the cost of the game new on amazon.  Extra bonus:  it was my son who suggested buying the game used.Hooray for passing frugality on to the next generation!

Victories at your house lately?  Share them here so we can encourage each other!

~~~~~

Looking for a good chicken recipe?  Try one of these:

 

{ 7 Comments }

  1. I’m so jealous! Chicken thighs run about $2/lb here when on sale. I’d have a whole freezer full if I found them for the $0.79, never mind the $0.53! I remember the days of buying them for $0.69 on a regular basis, but that was at least 10 years ago.

  2. Agree with Sandi. I’m always jealous of your meat prices. At least double in the Atlanta area. The only thing that has made me frugal is having the entire family home with the flu. And several good friends bringing us dinners.

    • Well, it wasn’t the pretty pieces arranged neatly on a tray– it was those big drippy 10 lb bags. But it was still an exceptionally good price. A more normal sale would be $1.29/lb or so.

  3. I haven’t seen prices on those 10 pound bags of thighs like that in years. What a steal!

    One of the engineers here at work has a farm (he’s partially retired comes in once a week or so) Last week he brought me a dozen fresh eggs from his chickens. I was so happy. Turned around and made breakfast and some baked goodies that I brought to work yesterday.

  4. Kristen Penny says:

    My son practiced frugality this year by working very hard at practicing his cello so he could accomplish his goal of getting a full tuition merit scholarship to his summer camp, Interlochen Arts Center. (His goal is to be a professional cellist.) He set this goal last summer when he applied for, and didn’t receive, the full tuition merit based Emerson Scholarship. He was awarded it this year! And he was also awarded a full tuition fellowship to the National Symphony Orchestra Summer Music Institute, so he had a choice (he’s going back to Interlochen Arts Camp)! Our oldest son worked hard the previous year to earn himself two full scholarships to college and has set the bar high for our three younger sons. We have always taught our boys that studying is an investment. So our frugality this week is not in groceries, but because we don’t have to pay tuition, our family of six will be able to afford to visit my family for the first time in three years! Yay for raising kids who work hard and don’t want to burden their parents with bills (or be in debt themselves!)

  5. I love these kinds of posts too! In fact I’ve started doing a weekly, 5 Frugal Things: http://purposelyfrugal.com/2014/03/13/5-frugal-things-5/#.Uyiecs4qmSo

  6. Sandra Mort says:

    I’m so glad I kept reading. I was kicking myself for wasting SO MUCH money when you can feed more people for less than I spend. If you’ve got 12 to feed and pay 450 a month, that’s $1.25 a day per person. Even 600 is under $2 per person per day. I CAN’T get under $3 per person per day and am usually $4+ but now I know why. If I’m not using SNAP, I can go get fresh milk and eggs from the local farm, but it’s $5/dozen and $6/gallon!!!

    I almost never see chicken for 99 cents, much less 53! Do you have any idea how I can convert prices to factor in the cost of living? I live near NYC where things are pricey.