Cost of Living Carnival

ET at Titus 2:3-5 is interested in knowing what grocery prices are everywhere else, since she feels like she spends a lot compared to other people. You can go to her blog to see other people who are sharing their prices. But here are the ones that I know for sure in my area of Idaho. Keep in mind that these prices are THE lowest that I can find in my area– I could spend a lot more if I shopped more expensive stores.

Milk: $2.75/ gallon
Eggs -$4.50/5 dozen (we go through lots of eggs–extremely affordable protein)
5lbs potatoes -$2.49
Apples -$1.29/lb usually…I buy them sparingly at this price, not at all at higher prices
Oranges–I only buy them when they are $1/lb or less, usually in the wintertime.
Bananas- $.44/lb (we almost always have bananas around)
12 oz salad greens- $1.99 –I buy cabbage instead, which is healthier anyway, then finely shred it for a fresh coleslaw type salad (minus the mayo)
Cucumber-2 for $1 (I rarely buy these)
Tomatoes- $1.29/lb or so (I use my own, or do home-canned, or skip them)
Carrots- $.50/lb (these are a staple at my house
Ground beef- I stock up when it is $1.80/lb or less. I occasionally find it for $1.29/lb. I also mix it half and half with ground turkey, which is usually $1.25/lb
Chicken– I buy boneless skinless breasts only when they are $1.79 or less. I stock up on bone-in breasts or thighs when they are $1/lb, which happens often.
Pork chops– I don’t buy them, but have seen them for around $2.00/lb on sale
Ham- $5 for 2 lbs thin-sliced
Roast beef- I don’t buy this, so I don’t know
Cheese-$6 for 2 lbs medium cheddar, $13 for 5 lb grated pizza mix cheese
1 lb of butter- $2.10 (I stock up when it is this price or less– butter can be frozen)
box of mac and cheese like KD– I make homemade, so I don’t know
pkg of cookies like Oreos- maybe $4? I buy them once a year at most
can of beans–(chili beans?) $.80/can (I use dry beans and cook them myself)
can of tomatoes– I don’t know since I grow these in the garden
pkg of pasta– 1 lb is about $.75/lb at the dollar store (lowest price anywhere!)
pkg of frozen veggies like peas or corn- $1.50/lb
tin of coffee- $8 for 2 lb of good coffee
12 double roll toilet paper- $6

If you’d like to help out ET with her survey go check out her blog.

{ 10 Comments }

  1. Wow – those prices are great! I’m thinking we should move to your neighborhood. Are there any good law schools there?!!

  2. I’ll have to go check her site out.

    I wish I lived in Idaho. The lowest sale price here on ground beef is $1.99- and that is RARE! Bananas are cheap at .69 c/lb, they are usually higher than that. And the cheapest I usually find milk is about $3.99 a gallon. Crazy!

  3. I didn’t see bread on the list. Do you make your own? And if so, would you share the recipe? I couldn’t finding one in your recipe catagory.

  4. your prices are pretty comparable to what we pay in IN. I love the idea of using cabbage to make salad instead of lettuce. Unless we have it fresh out of the garden, lettuce is expensive and very short-lived. I hate buying something that is unedible within two days.

  5. Girl, you know how to shop! The prices I listed are at the local (least expensive) grocery store. A few of the items I might be able to find for less, but we DEFINITELY cannot find meat for the crazy prices you’ve listed. Wow!

    Thanks for joining in. 🙂

    Oh, BTW, your link in Mr. Linky doesn’t want to work…

  6. So glad you mentioned mixing ground turkey with ground beef. Hubby and I do that, too. It’s not only more cost effective, but healthier, too. I DESPISE ground turkey alone (gag me!) but when it’s mixed with beef, there is enough beefy flavor that I could not tell there was any turkey. Another money saving tip that we do to save a penny or two is when we’re dividing up our ground meat, we weigh it out here and at home on our kitchen scale (obviously) and only put 12-13 ounces in a “pound” package. So, for every 5 pounds of meat you buy, you get a “free” (extra) pound/meal doing it this way. We have yet to notice the missing 3-4 ounces of meat in any recipe we’ve made since dividing up meat this way.

  7. You look like a great shopper and those are good prices. I can never find butter for less than $3.

  8. what a cool idea! I wrote it out on my blog. I’ll though on the way home today i had to buy milk… $5.99 a gallon! (gulp!)
    “sorry I don’t think I heard you right. How much was the milk again?”

  9. Will you post your coleslaw type salad? We’ve got a LOT of cabbage to use from the garden!

  10. Wow! Those are cheap groceries! Everything on your list is more expensive here just outside of Nashville – and I shop around and buy generic!